2016-08-25

Ewakuacja pracownika platformy

23 sierpnia załoga śmigłowca W-3RM z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła pomocy pracownikowi platformy wydobywczej na Bałtyku. Mężczyzna z urazem kręgosłupa został podjęty na pokład maszyny i bezpiecznie ewakuowany na ląd.

We wtorek, 23 sierpnia, o godzinie 12.07 załoga śmigłowca pełniąca dyżur na lotnisku w Darłowie została zaalarmowana, że jeden z pracowników platformy wydobywczej na Bałtyku doznał urazu kręgosłupa i wymaga ewakuacji na ląd. Anakonda dowodzona przez kpt. pil. Marcina Abłażewicza wystartowała o godzinie 12.18. Lot na platformę oddaloną od lotniska około 160 kilometrów na północny-wschód trwał 47 minut. O 13.11, po podjęciu poszkodowanego na pokład, maszyna skierowała się na lotnisko 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Po 30 minutach lotu mężczyzna przytomny i w stanie stabilnym został przekazany załodze śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a następnie przetransportowany do szpitala w Gdańsku.

W tym roku to już dwunasta akcja ratownicza z udziałem statku powietrznego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 598 takich akcjach udzielając pomocy 317 osobom.

Skład załogi śmigłowca Anakonda:

 • kpt. pil. Marcin Abłażewicz – dowódca;
 • st. chor. szt. pil. Edmund Kutnik – drugi pilot;
 • bsmt Rafał Cylka – ratownik;
 • st. chor. szt. Grzegorz Malski – technik pokładowy.

 • Źródło: Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

  Ocena:  
  ( 0 )      nie oceniany
    Opinii:  

  0

    

  Dodaj swoją opinię