2016-09-20

„Odkryj stomię” – ULC w kampanii społecznej na rzecz stomików

Urząd Lotnictwa Cywilnego wraz z Fundacją STOMAlife i Lotniskiem Chopina na konferencji prasowej wspólnie podsumowali pierwszy cykl szkoleń kontrolerów bezpieczeństwa na temat stomii. To duży krok w kierunku poprawy komfortu podróży dla wszystkich stomików.

Szacunkowo, w Polsce żyje ponad 40 tysięcy stomików. Dla większości z nich, wyłonienie stomii oznacza nową jakość życia oraz powrót do pełnej aktywności. Jednak, aby powrót ten mógł mieć miejsce, niezbędne jest uświadomienie oraz oswojenie społeczeństwa z tematem stomii.

Jedną z sytuacji, które potrafią przysporzyć stomikom dodatkowego stresu jest odprawa lotniskowa. Specjalny sprzęt stomijny znajdujący się na brzucha stomika, może wzbudzić podejrzenia operatorów kontroli bezpieczeństwa, którzy dotychczas nie spotkali się z tematem stomii. Wychodząc naprzeciw takim sytuacjom, na terenie całego kraju odbywają się szkolenia pracowników lotnisk odpowiedzialnych za kontrole bezpieczeństwa. W trakcie szkoleń kontrolerzy poznają sprzęt stomijny, którego posiadanie jest niezbędne stomikom w trakcie podróży. Dowiadują się również jak wygląda życie ze stomią oraz w jaki sposób komunikować się ze stomikami, aby zapewnić im komfort i zrozumienie.

Pierwszym portem lotniczym, który z pełnym zrozumieniem i zaangażowaniem podszedł do kwestii związanej z poprawą komfortu podróżujących stomików jest Lotnisko Chopina w Warszawie.

Do tej pory, przeszkoleni zostali również pracownicy lotnisk w Modlinie, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Łodzi, Olsztynie, Lublinie oraz Katowicach.

Urząd Lotnictwa Cywilnego dbając o nieustanny wzrost zarówno skuteczności kontroli bezpieczeństwa jak i komfortu podróżujących zarekomendował lotniskom szkolenia, zwiększające świadomość kontrolerów bezpieczeństwa na temat stomii oraz uczestniczył w tworzeniu poradnika dla stomików, który pomoże im bezstresowo przejść przez wszystkie etapy kontroli. Próbki medykamentów używane przez stomików przeszły pozytywnie testy na urządzeniach kontroli bezpieczeństwa.

Kluczową kwestią, która ma szanse realnie wpłynąć na wzrost komfortu podróżujących stomików jest między innymi zapoznanie się pracowników lotnisk z Kartą Stomika – powiedziała Dorota Minta, prezes Fundacji STOMAlife. Karta Stomika to dokument zaświadczający, że jej posiadacz ma wyłonioną stomię. Karta wydawana jest w formacie karty płatniczej, do której dołączane jest zaświadczenie medyczne (przetłumaczone na siedem języków). Warunkiem ważności zaświadczenia oraz potwierdzeniem zasadności korzystania z Karty Stomika jest podpis oraz pieczątka odpowiedniego organu medycznego. – Warto jednak podkreślić, że Karta nie zwalnia stomika z obowiązku przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa – dodała obecna na konferencji Alicja Żwańska, ekspert ds. ułatwień w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Dbałość o komfort i bezpieczeństwo wszystkich podróżnych jest dla nas zawsze kwestią nadrzędną. Dążymy do tego, aby lotniska były miejscem przyjaznym dla wszystkich, bez względu na wiek, pochodzenie, czy ograniczenia zdrowotne. Dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że musimy również zadbać o jakość i komfort podróży osób z wyłonioną stomią – powiedziała Karina Lisowska, Rzecznik Prasowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Źródło: Materiały prasowe STOMAlife/wł

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię